Teatr NieUGiętych działał w latach 2016–2019 jako inicjatywa twórcza grupy studentów UG z różnych kierunków (Wiedza o Teatrze, Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, Filologia Polska, Prawo) oraz kilkorga zafascynowanych sceną licealistów. Jednym ze spektakularnych efektów ich pracy – pod opieką reżyserską dr Joanny Puzyny-Chojki, teatrologa z ówczesnej Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk – był spektakl na podstawie sztuki Fashion Victim Sandry Szwarc, cenionej i nagradzanej dramatopisarki, absolwentki Wiedzy o teatrze na UG, a obecnie słuchaczki Filologicznych Studiów Doktoranckich. Pierwsza publiczna prezentacja sztuki w formie czytania performatywnego miała miejsce w grudniu 2016 roku w Teatrze przy Stole w sopockim Dworku Sierakowskich, a jej rozbudowana, bardzo ambitna i dobrze przyjęta inscenizacja została zaprezentowana dwukrotnie 19 maja 2017 roku na scenie teatralnej Neofilologii, podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich i w ramach Festiwalu Between. Pomiędzy. Pochlebną wypowiedź o spektaklu sformułował m. in. czołowy aktor Teatru Muzycznego Rafał Ostrowski, a „Gazeta Świętojańska” pochwaliła aktywizację artystyczną studentów na UG, nie pomijając takich jej przejawów jak: „akcja crowdfundingowa na portalu polakpotrafi.pl, prezentacje poszczególnych aktorów i działań na portalu społecznościowym, kompleksowe podejście do produkcji spektaklu”.
Imponującym osiągnieciem Teatru NieUGiętych była też sztuka Coś w rodzaju gniewu, zaprezentowana w czerwcu 2018 roku. Spektakl, dla którego punkt wyjścia stanowił utwór Johna Osborne’a Miłość i gniew, zrodził się z doświadczenia frustracji jako podstawowego sposobu przeżywania świata, złączonego z potrzebą przywrócenia uczuć buntu i niezgody na zakłamanie. Był to kolaż różnych fragmentów dramatycznych, przetworzonych w drodze improwizacji aktorskich, które pozwoliły wpisać w scenariusz samych twórców spektaklu. Poszukując adekwatnej formy dla emocji bohaterów, czerpali inspirację z wielu źródeł, w tym z filmu Larsa von Triera Idioci, który odsłonił cyniczny i mocno steatralizowany podtekst buntu.
Teatr NieUGiętych, zasilany autentyczną pasją i entuzjazmem jego twórców, doskonale wpisywał się w ideę innowacyjnej edukacji teatrologicznej, realizowanej na Uniwersytecie Gdańskim. Zespół teatru mierzył się samodzielnie z wszystkimi elementami i etapami produkcji przedstawienia teatralnego, aktywnie i kolektywnie je współtworzył, miał też okazję współpracować z zawodowymi praktykami sceny. Jego działalność była jednym z przejawów wzbogacenia dydaktyki teatrologicznej i zagospodarowywania twórczych talentów i ambicji studentów.
Teatr NieUGiętych współtworzyli (dwa składy w kolejności alfabetycznej):
Nicole Bolda, Monika Chybowska, Agata Cierocka, Tobiasz Cytrowski, Natalia Czerniak, Maria Dworzecka, Oliwia Gwizdalska, Agnieszka Krajewska, Marcelina Kowalewska, Kasia Malec, Maksym Michałowski, Wioleta Ochocka, Monika Pawłowska, Paulina Pietrzak, Marysia Pyrek, Renata Sadovska, Damian Stanisławowicz, Paulina Tryba, Karolina Wensierska, Tomek Winiarski
Współpraca:
Mariusz Babicki, Joanna M. Czajkowska, Krzysztof Czerny, Wioleta Fiuk, Katarzyna Zawistowska
Bilans trzyletniej działalności:
„Fashion Victim” Sandry Szwarc (premiera: 19.05.2017)
Spektakl grany:
– z okazji Dni Funduszy Europejskich, na Wydziale Filologicznym UG
– w ramach Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy
„Coś w rodzaju gniewu” (premiera: 7.06.2018)
Spektakl grany:
– czterokrotnie w sali 3.3 na Wydziale Filologicznym (pokaz dla studentów i licealistów)
– w Rzeszowie, w ramach RST – Festiwalu Nowego Teatru (2018)
– na Festiwalu Teatrów Studenckich START w Kielcach (2019)