PSTRO – pierwsza edycja przeglądu organizowanego we współpracy Teatru Miniatura i Uniwersytetu Gdańskiego

 

Jaki teatr tworzą trójmiejscy studenci? O czym chcą rozmawiać i czym się dzielić? 13 października odbędzie się pierwszy przegląd studenckich spektakli w Teatrze Miniatura. Na wszystkich scenach zostanie pokazanych 7 spektakli, a w innych przestrzeniach wystawa inspirowana teatrem.

 

W ramach zajęć na kierunkach humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego studenci realizują również projekty praktyczne, które czasem przybierają formę spektaklu teatralnego. W ten sposób powstaje wiele ciekawych artystycznych inicjatyw, a uniwersyteccy wykładowcy postanowili je zebrać i zaprezentować podczas jednego wydarzenia.

– PSTRO – Przegląd Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych to inicjatywa, której celem jest wspieranie środowiska amatorskich teatrów studenckich oraz tworzenie przestrzeni do prezentacji i konfrontacji różnych przejawów studenckich aktywności teatralnych – opowiada Małgorzata Jarmułowicz, kierowniczka Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego. – Różnorodność form oraz wielość podejmowanych tematów pokazuje, że studenci chcą komentować otaczającą rzeczywistość i są w tym bardzo kreatywni. Nazwa projektu – PSTRO – ma tę wielobarwność podkreślać. Przegląd nawiązuje do tradycji teatrów studenckich, które w drugiej połowie XX wieku towarzyszyły przemianom społecznym i politycznym, wywierając realny wpływ na historię i tożsamość naszego regionu.

– Z przyjemnością gościmy przegląd w Miniaturze – to kolejny krok we współpracy z Uniwersytetem, która bardzo dobrze się rozwija od kilku lat. Prowadzimy zajęcia dla studentów, odbywają u nas praktyki, piszą prace naukowe na bliskie nam tematy. Zależy nam na tym, żeby przegląd był także okazją do twórczego rozwoju dla wszystkich uczestników, dlatego po pokazach odbędzie się omówienie spektakli, a studenci będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez naszych aktorów – dodaje dyrektor Michał Derlatka.

Spektakle rzeczywiście zapowiadają się różnorodnie. Pojawią się projekty muzyczne reżyserowane przez profesjonalnych teatralnych twórców jak „Piosenki z Kabaretu Starszych Panów” w reż. Grzegorza Wolfa czy „Szymborska: kolaż” w reż. Piotra Biedronia. Będzie też dużo autorskich spektakli pisanych i reżyserowanych przez samych studentów jak „Kapłanka” według scenariusza i w reżyserii Aleksandry Knitter, studentki Zarządzania Instytucjami Artystycznymi, „Wschód księżyca”, który stworzyły w ramach dyplomu studentki Wiedzy o Teatrze Marta Kurzacz i Karolina Wesołowska, czy „Chłód” na podstawie scenariusza Julii Szczepańskiej, studentki Rosjoznawstwa, a jednocześnie przewodniczącej sekcji teatralnej Międzywydziałowego Koła Naukowego Studentów i Doktorantów „Lustro”. Zobaczymy też projekt zrealizowany w ramach zajęć artystycznych Teatr w praktyce prowadzonych przez Tomasza Kaczorowskiego na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – będzie to inscenizacja nagradzanego dramatu „Śmierć pracownika” Michała Kmiecika w reż. Oliwii Kurlej. Z kolei Zuzanna Kopeć, studentka Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych, pokaże taneczne solo we własnej choreografii.

Wstęp na wszystkie przedstawienia na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie Teatru Miniatura. Spektaklom będzie towarzyszyła wystawa prezentująca studenckie prace inspirowane teatralną tematyką, którą przygotowały Katarzyna Jezierska i Zuzanna Cichecka, studentki kierunku Zarządzanie i Komunikacja w Sztukach Scenicznych.

Organizatorami przeglądu są Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury Alternator, Fundacja Between.Pomiędzy, Centrum Teatralnego UG im. prof. Jana Ciechowicza oraz Teatr Miniatura. Przegląd został objęty honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Gdańskiego i patronatem programu Edukacja do Kultury. Gdańsk oraz został dofinansowany ze środków Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu.  

Program

15.00 Otwarcie przeglądu, solo taneczne „ITER” | Duża Scena

15.30 „Piosenki z Kabaretu Starszych Panów” | Duża Scena

16.30 „Kapłanka” | Scena Kameralna

17.15 „Wschód księżyca” | Sala Prób

Przerwa

18.30 „Szymborska: kolaż” | Duża Scena

19.30 „Paperweights” | Scena Kameralna

20.15 „Chłód” | Sala Prób

21.00 Omówienie spektakli przeglądu | Duża Scena

O spektaklach

Kapłanka

scenariusz i reżyseria: Aleksandra Knitter

obsada:

Arystea: Aleksandra Knitter

Patrokles: Kacper Kudzia

Politycy: Jakub Ostrowski, Mateusz Wielgus

Wyrocznia: Agata Nielepkowicz

Aktorzy: Oliwer Białorudzki, Rafał Harasimowicz

Kapłanki: Julia Knabeldorf, Malwina Kiersztyn

Grecja, IV wiek przed naszą erą. Młody aktor Patrokles ma zagrać rolę kapłanki w przedstawieniu, podczas Dionizji. Postanawia zakraść się do świątyni Artemidy, by podglądać służące w niej panny. Wkrótce zostaje przyłapany przez piękną Arysteę. Spektakl grupy aktorskiej działającej w ramach Międzywydziałowego Koła Naukowego Studentów i Doktorantów „Lustro” UG od 2021 roku.

Wschód księżyca

scenariusz: Marta Kurzacz
reżyseria: Karolina Wesołowska

obsada: Renata Kempys, Karolina Wesołowska, Wiktoria Bronk, Weronika Janicka, Maja Jabłońska, Maciej Śliwiński

Dramat o poszukiwaniu siebie w świecie, w którym każdy chce być kimś. Przecież każdy chce świecić tak jasno jak Słońce. Więc którą szufladę dziś dla siebie wybierzesz? Projekt dyplomowy studentek wiedzy o teatrze UG Marty Kurzacz i Karoliny Wesołowskiej, w wykonaniu studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Chłód

reżyseria: Julia Szczepańska i Kacper Mamczyński

scenariusz: Julia Szczepańska

filmy i montaż: Marek Aniserowicz i Kacper Mamczyński

obsada: Urszula Lewandowska, Kacper Kopański, Mikołaj Idzik, Maciej Śliwiński

Znalezienie się w sytuacji granicznej zazwyczaj pozwala na zobaczenie rzeczywistości z innej perspektywy. Spektakl powstał w wyniku długich rozmów oraz refleksji nas, młodych ludzi (studentów filozofii, wiedzy o teatrze, rosjoznawstwa, medycyny i filologii rosyjskiej), na temat rzeczywistości, naszego stosunku do niej i prób odnalezienia się i zrozumienia, jaką mamy wobec wyżej wspomnianej rzeczywistości rolę.

Paperweights

scenariusz i reżyseria: Oliwia Kurlej

muzyka: Joanna Gorycka

światło: Mikołaj Nurzyński

obsada: Oliwia Kurlej, Aleksandra Knitter, Hanna Mrocheń, Jules Meller, Joanna Nowak, Mateusz Włostowski

Spektakl na podstawie dramatu „Śmierć pracownika” Michała Kmiecika. Spektakl ludzi niedopracowanych, topiących się w tonach papieru i idących w stronę światła przez labirynt biurowych absurdów. Czy po drugiej stronie swojego korpo boksu znajdą ukojenie zszarganych nerwów i zaspokojenie swoich pragnień? A może ich autobus już odjechał?

Projekt zrealizowany w ramach zajęć artystycznych Teatr w praktyce prowadzonych przez Tomasza Kaczorowskiego na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi Uniwersytetu Gdańskiego.

Piosenki z Kabaretu Starszych Panów

reżyseria: Grzegorz Wolf
opieka wokalna: Bogdan Smagacki
przy fortepianie Marian Benedyka
obsada: Szymon Czerski, Maria Bach, Paweł Kiedrowski, Natalia Kaczanowska, Łukasz Szerszeń, Karolina Ziętak, Mateusz Górecki, Weronika Radniecka, Łukasz Gładysz, Zuzanna Midura, Mieszko Wierciński

Biorąc na warsztat piosenki z Kabaretu Starszych Panów, adepci Studium mierzą się z kunsztem literackim Jeremiego Przybory, jak i wysublimowaną muzyką Jerzego Wasowskiego. Jednak co najważniejsze, tworzą te historie w rzeczywistości sobie współczesnej i na tej podstawie kreślą poczucie absurdu, komizm. Spektakl powstał w ramach egzaminu z piosenki aktorskiej II roku PPSWA im. Danuty Baduszkowej 2022/2023, w którym są również studenci UG kierunku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi, specjalizacji menadżersko-scenicznej.

Szymborska: kolaż

opieka artystyczna: Piotr Biedroń
scenariusz: Barbara Madany
muzyka: Krzysztof Majda
choreografia: Agata Gregorkiewicz
obsada: Karolina Bogucka, Nina Ferdek, Hanna Klinkosz, Oliwia Owczarek, Maja Sielska, Elio Słomiński, Sara Kordowska/Ida Bąbelek

taniec: tancerki z Teatru Tańca Kiosk Ruchu

wokalistki studia wokalnego UG: Zofia Bełdzińska, Olga Hołubowicz, Anastazja Klimiuk, Karolina Kluczkowska, Joanna Kovaćs, Michalina Pankiewicz, Zuzanna Winter, Paulina Zaborniak, Zuzanna Zaborowska

Tytuł spektaklu „Szymborska: kolaż” nakreśla zarówno jego główną tematykę, jak i technikę wykonania. Wiersze, listy, wywiady, zdjęcia, anegdoty i inne, z pozoru przypadkowe „skrawki”, zostały połączone w koherentny obrazek sceniczny, którego spoiwem jest postać Wisławy Szymborskiej – jej poruszająca wyobraźnię twórczość, nietypowe zainteresowania, wyjątkowa wrażliwość w obserwacji świata i umiejętność przekładania tego wszystkiego na język poezji.

ITER

choreografia i wykonanie: Zuzanna Kopeć

Spektakl przenosi nas w wir codziennego życia, zadając pytania, czy jesteśmy w stanie oderwać się od tego nieustannego biegu. Występ solowy Zuzanny Kopeć, studentki Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych UG.