SZEKSPIR W SPÓDNICY
to wielodyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają:
Bogactwo konwencji teatralnych, historię i rzemiosło renesansowego teatru „od podszewki”. Odbywać się będą spotkania z aktorami różnych pokoleń, toczyć się będą dialogi o teatrze, próby słynnych ról, uczyć się będziemy kanonu renesansowych fryzur i makijaży, technik scenograficznych. Można będzie także odkryć swój talent rzeźbiarski, rysowniczy, zdolności projektowania, a także zobaczyć wystawę malarstwa pedagogów Liceum Sztuk Plastycznych pt.: „Teatr Światła”, wystawę fotograficzną oraz uczniowskie projekty szekspirowskich kostiumów teatralnych. Pomostem między epokami będą zadania twórcze – między innymi próba dopasowania nowoczesnej biżuterii do kreacji renesansowych.
Może jesteś Szekspirem? Tylko jeszcze nieodkrytym?
Bądź człowiekiem Renesansu, rozwiń swoje zainteresowania, przeżyj teatralną przygodę i OBUDŹ SWÓJ TALENT!
Pomysłodawczynią projektu jest Jadwiga Możdżer.
Gospodarzem
projektu jest Danuta Poczman – dusza Domu Zarazy oraz Pani Prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa”, Piotr Bogdanowicz – Dyrektor OLPI oraz LSP
Goście specjalni:
Krystyna Łubieńska, Ryszard Jaśniewicz.
Artyści współtworzący projekt:
Magdalena Arłukiewicz, Joanna Wyrostkiewicz, Olga Leszko, Katarzyna Swinarska, Dorota Bielska, Magdalena Komborska, Magdalena Purchla, Joanna Tyszer, Jadwiga Możdżer, Kuba Kornacki, Aleksander Gliwiński, Tomasz Zabrocki, SiergiejRusiecki, Wojciech Juchniewicz, Jacek Faleńczyk, Ola Sol, Adam Skorczewski, Uczniowie OLPI, LSP
Partnerzy projektu :
Dom Zarazy, OLPI, LSP, Studio Jadwiga Możdżer, Rada Dzielnicy Oliwa, Portal „Stara Oliwa”, Koło Artystyczno-Naukowe Wielokulturowych Źródeł Teatru UG.
11 CZERWCA 2021 10.00-20.00 PIĄTEK
10.30-12.30 Dorota Bielska Narzędzia abstrakcyjnego myślenia
– warsztat dla młodzieży. Uruchomienie wyobraźni za pomocą środków teatru plastycznego i muzycznego. Budowanie abstrakcyjnych etiud scenicznych.
12.30 -14.00. Warsztaty Jadwigi Możdżer „Hamlet” czy „Przysiółek ?” – czyli pryzmat młodości a sielankowość roli (elementarne zadania aktorskie oraz interpretacja sceniczna)
10.30 -12.30 (12.30- 13.00- przerwa) 13.00-15.00 15.00 , 15.00- 17.00
Warsztaty rysunkowo – malarskie,
Magdalena Komborska,
Warsztaty rzeźbiarskie,
Tomasz Zabrocki;
Wiedza o teatrze operowym
SiergiejRusiecki
14.00 – 17.00 wystawy i działania warsztatowe:
Wystawa inspirowana XVI wiecznym włoskim renesansem;
Wystawa prac uczniów LSP i OLPI – Przedmiot Projektowanie Ubioru – rysunki żurnalowe inspirowane XVI wiekiem, teatrem i sztukami Szekspira – nauczyciel prowadzący przedmiot i opracowanie Magdalena Arłukiewicz
Wystawy rekonstrukcji XVI wiecznych kostiumów teatralnych Olgi Leszko, opracowanie merytorycznei narracja dla zwiedzających Magdalena Arłukiewicz
Wystawa prac uczniów LSP i OLPI – Przedmiot Projektowanie Ubioru – rysunki żurnalowe inspirowane XVI wiekiem, teatrem i sztukami Szekspira – nauczyciel prowadzący przedmiot i opracowanie Magdalena Arłukiewicz
Wystawa Współczesnej biżuterii autorskiej – próba zderzenie dwóch światów Aleksander Gliwiński
Stylizacje z epoki z udziałem uczniów i nauczycieli LSP
Makijaż Renesansowy – Magdalena Purchla
Fryzury Renesansowe – Joanna Tyszer
Stylizacje kostiumowe – Magdalena Arłukiewicz
Warsztat Magdaleny Arłukiewicz & Magdaleny Purchli poszerza wiedzę historyczną, kostiumologiczną, inspiruje do autorskiej twórczości w oparciu o poznawane techniki scenograficzne. Rozwija umiejętności projektowania, stylizacji kostiumu i kreacji wizerunku. Niezaprzeczalnym walorem wydarzenia jest możliwość poznania zasad i zdobycia praktycznych umiejętności wykonywania renesansowego uczesania czy podkreślenia kanonu urody makijażu. Podczas zwiedzania będzie można także stać się modelem, zrobić piękne portretowe zdjęcia w renesansowym kostiumie i stylizacji, a także zadać ekspertom mnóstwo pytań, które wzbogacą nie tylko wiedzę, ale i wyobraźnię uczestników. Ciekawym zadaniem twórczym, będzie próba zderzenia rzeczywistości renesansowej i nowoczesności – dzięki zadaniom kompozycyjnym łączącym kostiumy historyczne z autorskiej kolekcji nowoczesnej biżuterii.
Wystawa prac uczniów LSP i OLPI –
Projekty Ubioru – rysunki żurnalowe inspirowane XVI wiekiem, teatrem i sztukami Szekspira pod opieką artystyczną Magdaleny Arłukiewicz, oraz prace malarskie i szkicowe pod opieką artystyczną Magdaleny Komborskiej i Joanny Wyrostkiewicz.
17.00 INAUGURACJA /WERNISAŻ /poczęstunek
(Danuta Rolke – Poczman, Piotr Bogdanowicz, Jadwiga Możdżer, Kuba Kornacki)
Plan inauguracji:
17.00. Hejnał Pokoju Oliwskiego – (plener wokół Domu Bramnego – PORTA MAGNA)
Monolog Szekspirowski na nasze czasy
w interpretacji aktorskiej Kuby Kornackiego
Powitanie
Danuta Rolke – Poczman, Piotr Bogdanowicz, Jadwiga Możdżer
WERNISAŻE:
–Wystawy malarstwa pedagogów LSP „Teatr światła” – Piotr Bogdanowicz, Dyrektor LSP
Joanna Wyrostkiewicz
Katarzyna Swinarska
Wojciech Juchniewicz
Jacek Faleńczyk
– Wystawy fotografii artystycznej
– Anna Młotowska
– Wystawy prac uczniów i absolwentów LSP– rysunek, malarstwo, fotografia
-Wystawa obiektu
– Magdalena Komborska
Wernisaż, swobodne spotkania z artystami
18.00 Projekcja „Hamleta” W. Shakespeare’a
w auto-reżyserii i scenografii lalkowej marionetek wodnych Adama Walnego
12 CZERWCA 2021 15.00 -22.00 SOBOTA
Dom Zarazy w Oliwie
15.00 -18.00 Warsztaty rysunkowo – malarskie, rzeźbiarskie
Katarzyna Swinarska, Joanna Wyrostkiewicz, Tomasz Zabrocki,
15.00-16.30 Warsztaty teatralne – Dorota Bielska
„Ja i scena – czy blisko nam do siebie?” – warsztat dla młodzieży. Podstawowe narzędzia aktorskie, ruch sceniczny, dykcja, autoprezentacja, świadomość siebie na scenie, elastyczność i wyobraźnia sceniczna.
16.30 „Babski Hamlet – czyli kobiece role dla herosów” – spotkanie z Krystyną Łubieńską.
prowadzenie spotkania: Jadwiga Możdżer,
Zapowiedź spotkania z Krystyną Łubieńską :
Drodzy widzowie,
Z takim życiorysem się nie dyskutuje… Tam gdzie pojawia się Krystyna Łubieńska tam zawsze będzie dużo zamieszania. Czy ktoś chciałby konkurować z ekspertką d.s. długowieczności ? To proszę bardzo… Jest okazja
Jeszcze nie mamy planu, jak wyjść z labiryntu zdarzeń, w który wciągnie nas swoją opowieścią artystka, która swoje sceniczne wyczyny wszczęła przez rozpętanie wojny trojańskiej jako piękna Helena (woalując się przy tym tytułem, że „Wojny Trojańskiej nie będzie”! Stała się jedną z najsłynniejszych, oszalałych Ofelii w „Hamlecie” Andrzeja Wajdy, a na deser swojego scenicznego menu wcieliła się w rolę 14-latki.
Ta szacowna dama ma wciąż wiele tajemnic i kolekcję kilkuset balowych torebek. A jak każdy wie, nawet jedna damska torebka, skrywająca garść wspomnień, to istna puszka Pandory!
Zapraszamy!
18.00 Projekcja spektaklu „Hamlet we Wsi Głucha Dolna”- reż. Olga Lipińska
20.00. „Malowanie dźwiękiem”
To spontaniczne eksperymentalne działania twórcze malowania do muzyki oraz improwizacji muzycznej inspirowanej dziełem malarskim. Zapraszamy wszystkich chętnych: wykładowców, uczniów i publiczność.
Paletę muzycznych barw tworzyć będą Ola Sol i Adam Skorczewski
13 CZERWCA 2021 GODZ 18.00 NIEDZIELA
18.00 Spotkanie z Ryszardem Jaśniewiczem „Chwila z Hamletem i sobą… na scenie”
To dynamiczne działania sceniczne i refleksja o mistrzach, o sobie i drodze na scenę. To spotkanie wyjątkowe, gdyż Jaśniewicz to artysta-dynamit i wulkan pomysłów sam w sobie, a czas jakby się go nie ima.Widzowie dowiedzą się wiele o kunszcie teatralnym dzięki jego prezentacji aktorskiej i zabawie w teatr. Doświadczą też tego, jak „głos czyni cuda”, czyli poznają tajniki sztuki mówienia – nie tylko w teatrze.To także okazja, by stanąć oko w oko z monologiem Hamleta jako punktem wyjścia do innych wielkich monologów i rozwinąć je przy pomocy znakomitego aktora w teatralne sceny.
Artysta przewiduje przyznanie specjalnej nagrody w konkursie poetycko- recytatorskim pt.: „Znawca teatru”. Spotkanie to też zabawa z wchodzeniem w role, w które aktor pomoże się wcielić publiczności.