Anna Ratkiewicz

Absolwentka filologii polskiej (specjalizacja: wiedza o teatrze i filmie)
Kierownik Działu Edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Koordynuje projekty lokalne i międzynarodowe z zakresu edukacji kulturalnej.

Studia filologiczne na UG to była jedna z najlepszych decyzji, jaką podjęłam w całym swoim życiu. Do dziś procentuje to, co mnie na nich spotkało: poznałam przyjaciół (takich „na zawsze”), przeczytałam ważne książki, miałam szansę wysłuchać niesamowitych wykładów i brać udział w ciekawych fakultetach, zgodnych z moimi zainteresowaniami (teatr i film). Co ciekawe – dzięki praktykom studenckim znalazłam wymarzoną pracę w Fundacji Theatrum Gedanense, a następnie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. To było kilka wspaniałych lat, do dziś wspominam je z uśmiechem.

Łukasz Rudziński

Absolwent filologii polskiej (specjalizacja: wiedza o teatrze i filmie)
Wieloletni redaktor Działu Kultura w portalu trójmiasto.pl.

Kierunki Wiedza o teatrze oraz Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych na Uniwersytecie Gdańskim to nie tylko pierwszy, profesjonalny kontakt z teatrem. To również mnóstwo okazji, by ten teatr poznać od kuchni, pokochać go i oddać mu serce. Tak się stało w moim przypadku, również dzięki zaangażowaniu i pasji pracowników Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk, którzy wprowadzą was do tego świata. Warto wspólnie z nimi wybrać się w tę niesamowitą przygodę.

Mariusz Babicki

Absolwent Wiedzy o teatrze
Dramaturg, scenarzysta, reżyser. Stypendysta krakowskiej, prywatnej szkoły teatralnej SPOT. Uczestnik Szkoły Dramatu Artura Pałygi (Teatr Polski w Bydgoszczy).

Bardzo dobrze wspominam czas spędzony w murach Uniwersytetu Gdańskiego. Studia na kierunku Wiedzy o Teatrze są na tyle kameralne, że dzięki utraceniu anonimowości dają możliwość rozwoju poprzez bezpośrednie dyskusje, polemiki. Wykładowcy są otwarci, nie ograniczają się do kwestii narzuconych przez siatkę zajęć i można poruszyć z nimi rozmaite, zajmujące nas w danym momencie, tematy. Jako osoba od początku widząca się raczej po praktycznej stronie teatralnej barykady mogłem swobodnie uzupełniać swoją wiedzę teoretyczną, spotykając się z życzliwością, pomocą, a także (ze względu na częste wyjazdy służbowe) wyrozumiałością.

Wioleta Fiuk

Absolwentka Wiedzy o teatrze
Zawodowa tancerka i choreograf

Studia na Wiedzy o teatrze to był dla mnie bardzo inspirujący czas. Oprócz zajęć teoretycznych w programie znalazły się interesujące zajęcia praktyczne, które umożliwiły mi kontakt z wybitnymi uczonymi i cenionymi ludźmi teatru. Na studiach mogłam rozwijać swoje zainteresowania związane z tańcem, gdyż zapraszana byłam do udziału w wielu ciekawych inicjatywach: Festiwal Between. Pomiędzy, Teatr NieUGiętych i wiele innych. Działam w obszarach teatru tańca, teatru dramatycznego, musicalu oraz tańca rozrywkowego. W 2010 roku w Gdańsku, we współpracy z Patrykiem Gackim założyłam teatr tańca Dzikistyl Company, w którym tworzymy autorskie spektakle. Poza tym jestem autorem ruchu scenicznego do wielu spektakli dramatycznych. Pracowałam w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Miniatura w Gdańsku, Teatrze Jaracza w Olsztynie, Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu itd. Na co dzień tańczę w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a szerokiej publiczności znana jestem jako zwyciężczyni dwóch programów telewizyjnych: You Can Dance i Got to dance.

Mój profil: https://www.facebook.com/wiola.fiuk

Daria Zakrzewska

Absolwentka Wiedzy o teatrze
Wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Project Master za festiwal teatralny „Figuratywni”.

Już na dniu otwartym w marcu 2017 roku wiedziałam, że Uniwersytet Gdański to miejsce dla mnie. Pamiętam pierwsze spotkanie kierunku Wiedza o teatrze, gdy usłyszałam to magiczne zdanie, że naszą pracą dyplomową może stać się projekt. Już w tamtej chwili rodził się pomysł na „Figuratywnych”. Studia były dla mnie owocnym czasem. W naszym programie znalazły się zarówno przedmioty naukowe, jak i praktyczne, dzięki czemu otrzymałam narzędzia do realizacji swojego projektu. Urokiem WOT-u jest kameralność, a co za tym idzie – wykładowcy kojarzą studentów z osobna i chętnie udzielają pomocy. To oni stanowią fundament tej magicznej atmosfery i bez ich wsparcia czy wyrozumiałości (ze względu na pozyskiwanie partnerów i częste spóźnienia) projekt „Figuratywni” nigdy nie osiągnąłby takiego sukcesu. Zarażają pasją do wiedzy, dzięki czemu teraz mogę to robić ja w swojej artystycznej działalności.