Tematem przewodnim drugiej odsłony cyklu ZA KULISAMI, która odbyła się 25 stycznia 2021 roku, uczyniliśmy sztukę aktorską. Tym razem gościliśmy nie jedną, ale dwie osoby – a co więcej, aktorskie małżeństwo – Dorotę Kowalewską z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Grzegorza Gzyla z Teatru Wybrzeże.

Spotkanie, moderowane przez Kingę Wyderkę i Kamila Grabarczyka (studentów III roku Wiedzy o teatrze), przebiegało pod znakiem pogodnej, swobodnej atmosfery, podsycanej bezpośredniością i poczuciem humoru naszych gości, spontanicznie konwersujących również między sobą. W niezwykle barwny sposób opowiadali o tajnikach scenicznego rzemiosła, okraszając swoje relacje zabawnymi anegdotami.

Punktem wyjścia do dalszej dyskusji było zagadnienie dotyczące różnic między pracą aktora dramatycznego a pracą artysty teatru muzycznego oraz umiejętności, jakimi powinni dysponować reprezentanci obu typów teatru. Pytaliśmy między innymi o wspólne doświadczenia sceniczne, wzajemne recenzowanie swoich ról, największe wyzwania zawodowe czy stosunki na linii wykonawca – reżyser.

Ponadto p. Dorota i p. Grzegorz podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat ewolucji, jakiej uległa sztuka aktorska na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wskazali najistotniejsze zmiany w pracy artystów sceny, odnosząc się jednocześnie do młodego pokolenia aktorów czy znaczenia teatralnego wykształcenia.

Spotkanie cieszyło się niemałym zainteresowaniem zarówno społeczności akademickiej, jak i osób spoza Uniwersytetu. Zachęcamy do obejrzenia fragmentu rozmowy.