Teatr przy Stole jest projektem edukacyjnym służącym upowszechnianiu wiedzy   o współczesnej dramaturgii polskiej i światowej poprzez aktorskie czytanie sztuk, dopełnione przez prelekcje teatrologiczne.

Projekt tworzony jest przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Zakład Dramatu, Teatru i Widowisk oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Autorką programu comiesięcznych spotkań i prelegentką jest prof. UG, dr hab. Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem sprawuje Krzysztof Gordon, a w czytaniu sztuk uczestniczą aktorzy Teatru Wybrzeże.

Spotkania z Teatrem przy Stole odbywają się w Dworku Sierakowskich w Sopocie w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 18.30.

Dodatkowo raz w miesiącu w wybrane poniedziałki o godz. 18.30 zapraszamy do Dworku Sierakowskich na czytania aktorskie w serii Stół przy Wybrzeżu, będącej „projektem – córką” Teatru przy Stole. Nad doborem repertuaru dla nowej serii czuwa Teatr Wybrzeże, opiekę reżyserską nad projektem sprawuje Michał Kurkowski, a sztuki czytają aktorzy gdańskiej sceny. Nowym elementem jest współudział studentów Wiedzy o teatrze UG, którzy przygotowują oprawę intelektualną wydarzenia, przedstawiając swoje komentarze do prezentowanych sztuk i moderując dyskusje z publicznością i z twórcami.

Na obie odsłony projektu wstęp jest bezpłatny.