11 stycznia 2021 roku  odbyło się pierwsze spotkanie teatralne cyklu ZA KULISAMI,  organizowane przez Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż. Mieliśmy przyjemność gościć panią Iwonę Warszycką-Kot, inspicjentkę w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Inicjatorem zaproszenia pani Warszyckiej-Kot był aktywnie działający w Brikolażu Kamil Grabarczyk – starosta III roku Wiedzy o teatrze.

Pan Kamil w duecie z doktor Martą Ceberą moderował spotkanie z naszym gościem. Opiekunka Koła Naukowego rozpoczęła rozmowę, dziękując za obecność, szczególnie w tak trudnych czasach. Następnie objaśniła formułę cyklu spotkań, których celem jest zapoznanie przybyłych z tajnikami pracy w teatrze, niedostępnymi dla widza.

W pierwszej części rozmowy moderatorzy zadawali p. Warszyckiej-Kot pytania przygotowane uprzednio przez członów Koła. Warto dodać, że w spotkaniu brali udział nie tylko studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, ale również osoby z zewnątrz, zainteresowane profesją p. Warszyckiej-Kot. Następnie głos oddany został publiczności, która – bogatsza o nową wiedzę – miała okazję zapytać o kulisy teatralnej aktywności naszego gościa.

źródło: www.muzyczny.org

Rozmawialiśmy między innymi o różnicach między pracą inspicjenta teatru muzycznego a pracą w teatrze dramatycznym. Poruszyliśmy takie zagadnienia jak przygotowania do premiery czy trudności, na jakie powinien być przygotowany inspicjent już podczas trwania przedstawienia. Pani Warszycka-Kot opowiadała ponadto o dublurach inspicjenckich, współpracy z zespołem technicznym czy cechach i predyspozycjach potrzebnych do wykonywania tego zawodu.

Zachęcamy do obejrzenia fragmentu rozmowy.